First Team

Blizniuk
Henadzi

Date of birth: 30.07.1980
Place of birth: Svetligorsk
Citizenship: Belarus
Position: Forward
Rank: Master of sports
Number: 9
Debut for BATE: 11.09.2005
First football school: Youth sports school-2 (Svetlogorsk)
First coaches: Anatoliy Kuchinski, Victor Belyai
Height: 175
Weight: 72

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

Season by season statistics | All tournaments
Season Pld Min Capt. FM OFF ON B W D L G PS PNS Assists YC 2YC RC GC CS PAG PS
2005 8 625 - 4 4 - - 5 3 - 5 2 - - 2 - - - - - -
2005/06 5 419 - 1 4 - - 3 2 - 2 - - 1 - - - - - - -
2006 26 1936 - 14 9 3 1 16 6 4 11 3 - 4 1 - - - - - -
2006/07 11 878 1 6 4 1 - 8 1 2 2 1 - 2 2 - - - - - -
2007 24 1942 - 15 8 1 - 16 2 6 18 3 - 4 3 - - - - - -
2007/08 15 1172 4 7 7 1 - 6 3 6 8 1 1 1 1 - - - - - -
2008 25 2024 2 15 9 1 1 16 8 1 16 5 - 6 - - - - - - -
2008/09 11 851 - 7 2 1 1 4 4 3 5 - - 3 3 1 - - - - -
Total 125 9847 7 69 47 8 3 74 29 22 67 15 1 21 12 1 - - - - -

No content found

No content found

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    24 may 2019, 18:45
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    3:0 Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)
     

    Дублеры

    BATE — Slutsk

    2 : 0

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    01 june 2019, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    Gomel
    Gomel
    (Gomel)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    16 june 2019, 17:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    22 june 2019, 17:00
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    30 june 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 9 23
2 BATE 9 21
3 Shakhtyor 9 21
4 Isloch 9 18
5 Torpedo-BelAZ 9 17
6 Dinamo Mn 9 16
7 Slaviya 9 13
8 Neman 9 13
9 Vitebsk 9 13
10 Gorodeya 9 11
11 Gomel 9 7
12 Slutsk 9 6
13 Dnyapro 9 7
14 Energetik-BGU 9 6
15 Minsk 9 5
16 Torpedo Mn 9 4
Full table