First Team

Shmigero
Pavel

Date of birth: 01.03.1982
Place of birth: Lida
Citizenship: Belarus
Position: Midfielder
Rank: Master of sports
Number: 17
Debut for BATE: 21.04.2002
First football school: Children and Youth Sports School (Lida)
First coach: Shihero Vitold
Height: 180
Weight: 74

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

Season by season statistics | All tournaments
Season Pld Min Capt. FM OFF ON B W D L G PS PNS Assists YC 2YC RC GC CS PAG PS
2001/02 5 210 - 1 2 2 - 3 1 1 1 - - - - - - - - - -
2002 23 1500 - 11 4 8 2 16 1 6 3 - - 3 3 - - - - - -
2002/03 8 277 - - 2 6 1 5 1 2 1 - - - 1 - - - - - -
2003 26 1840 - 15 7 4 4 18 5 3 5 - - 2 1 - - - - - -
2003/04 5 306 - 2 1 2 2 3 - 2 - - - 1 1 - - - - - -
2004 5 361 - 3 1 1 2 3 2 - - - - 2 1 - - - - - -
2005 24 1165 2 3 13 8 7 14 7 3 5 - - - 3 - - - - - -
2005/06 2 82 - - 1 1 3 1 - 1 - - - - - - - - - - -
Total 98 5741 2 35 31 32 21 63 17 18 15 - - 8 10 - - - - - -

No content found

No content found

  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    3rd Qualifying Round

    15 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    Referee: Blom K.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    0:0 FK Sarajevo
    FK Sarajevo
    (Sarajevo)
     
  • Next Match

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    24 august 2019, 18:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    31 august 2019, 17:00

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 17 42
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 15 34
4 Isloch 18 33
5 Dinamo Mn 16 31
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 16 23
8 Slaviya 16 22
9 Neman 18 22
10 Slutsk 17 20
11 Minsk 18 17
12 Vitebsk 16 17
13 Energetik-BGU 18 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 17 10
16 Torpedo Mn 16 6
Full table