First Team

Afanasyev
Mikhail

Date of birth: 04.11.1986
Place of birth: Minsk
Citizenship: Belarus
Position: Midfielder
Rank: Master of sports, international class
Debut for BATE: 31.08.2003
First football school: Smena (Minsk)
First coachs: Sergey Kashkan, Michael Yarosh
Height: 173
Weight: 62

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

Season by season statistics | All tournaments
Season Pld Min Capt. FM OFF ON B W D L G PS PNS Assists YC 2YC RC GC CS PAG PS
2002 16 754 - 1 6 9 - 9 2 5 - - - - - - - - - - -
2003 25 1446 - 4 13 9 6 18 5 2 5 1 - - - - - - - - -
2003/04 2 97 - - 1 1 1 1 - 1 - - - - - - - - - - -
2004 19 1050 - 4 3 12 4 15 1 3 6 - - 3 1 - - - - - -
2004/05 3 180 - 1 - 2 - 1 - 2 - - - - 1 - - - - - -
Total 65 3527 - 10 23 33 11 44 8 13 11 1 - 3 2 - - - - - -

No content found

No content found

  • LAST MATCH

    UEFA Europe League
    Play-Off

    22 august 2019, 17:00
    Nur-Sultan. Astana-Arena

    Referee: Boiko S.

    Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)
    3:0 BATE
    BATE
    (Borisov)
     
  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    25 august 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Sevostyanik V.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)


    Дублеры

    BATE — Slaviya

    0 : 1

  • UPCOMING FIXTURES

    UEFA Europe League
    Play-Off

    29 august 2019, 20:00
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Astana
    Astana
    (Nur-Sultan)

    Belarusian Championship
    Matchday 20

    01 september 2019, 19:45

    Minsk
    Minsk
    (Minsk)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 21

    14 september 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Gorodeya
    Gorodeya
    (Gorodeya)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Dynamo Br 18 45
2 BATE 16 40
3 Shakhtyor 16 37
4 Dinamo Mn 18 34
5 Isloch 19 33
6 Torpedo-BelAZ 18 28
7 Gorodeya 17 26
8 Neman 19 23
9 Slutsk 19 23
10 Slaviya 16 22
11 Vitebsk 18 21
12 Minsk 19 17
13 Energetik-BGU 19 15
14 Gomel 18 14
15 Dnyapro 18 13
16 Torpedo Mn 18 6
Full table