First Team

Shytau
Ihar

Date of birth: 24.10.1986
Place of birth: Polotsk
Citizenship: Belarus
Position: Defender (central, right)
Rank: Master of sports of international class
Number: 4
Debut for BATE: 15.03.2009
First football school: Children and Youth Sports School (Polotsk)
First coach: Pavlou Sergey
Height: 185
Weight: 80

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

Season by season statistics | All tournaments
Season Pld Min Capt. FM OFF ON B W D L G PS PNS Assists YC 2YC RC GC CS PAG PS
2008/09 3 270 - 3 - - - 1 1 1 - - - 1 1 - - - - - -
2009 22 1861 1 20 1 1 2 18 4 - 1 - - 1 4 - - - - - -
2009/10 12 1094 - 11 - - 1 8 1 3 - - - - 5 1 - - - - -
2010 23 2014 - 22 - - 2 15 5 3 1 - - 1 7 1 - - - - -
2010/11 15 1326 - 13 2 - - 8 4 3 - - - 1 6 - - - - - -
2011 16 1236 7 13 1 2 - 12 3 1 2 - - 2 3 - - - - - -
2011/12 3 270 - 3 - - - 2 1 - - - - - 1 - - - - - -
Total 94 8071 8 85 4 3 5 64 19 11 4 - - 6 27 2 - - - - -

No content found

No content found

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    24 may 2019, 18:45
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    3:0 Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)
     

    Дублеры

    BATE — Slutsk

    2 : 0

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    01 june 2019, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    Gomel
    Gomel
    (Gomel)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    16 june 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    22 june 2019
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 13

    30 june 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Vitebsk
    Vitebsk
    (Vitebsk)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 9 23
2 BATE 9 21
3 Shakhtyor 9 21
4 Isloch 9 18
5 Torpedo-BelAZ 9 17
6 Dinamo Mn 9 16
7 Slaviya 9 13
8 Neman 9 13
9 Vitebsk 9 13
10 Gorodeya 9 11
11 Gomel 9 7
12 Slutsk 9 6
13 Dnyapro 9 7
14 Energetik-BGU 9 6
15 Minsk 9 5
16 Torpedo Mn 9 4
Full table