First Team

Sakharov
Anton

Date of birth: 20.10.1982
Place of birth: Volgograd (Russia)
Citizenship: Russia
Position: Defender 
Rank: Master of sports
Number: 18
Debut for BATE: 28.06.2007
First football school: Olympia (Volgograd)
First coach: Kotapulo Dmitriy
Height: 177
Weight: 72

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

Season by season statistics | All tournaments
Season Pld Min Capt. FM OFF ON B W D L G PS PNS Assists YC 2YC RC GC CS PAG PS
2007 17 1260 - 8 9 - 6 10 2 5 - - - - 2 - - - - - -
2007/08 10 616 - 2 5 2 4 4 1 5 - - - - 2 1 - - - - -
2008 21 1337 - 9 8 4 7 11 6 4 3 - - - 1 - - - - - -
2008/09 - - - - - - 6 - - - - - - - - - - - - - -
Total 48 3213 - 19 22 6 23 25 9 14 3 - - - 5 1 - - - - -

No content found

No content found

  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 8

    17 may 2019, 18:45
    Central Sport Complex Neman (Grodno)

    Referee: Lobatsevich S.V.

    Neman
    Neman
    (Grodno)
    0:1 BATE
    BATE
    (Borisov)
     

    Дублеры

    Neman — BATE

    1 : 0

  • Next Match

    Belarusian Championship
    Matchday 9

    24 may 2019, 18:45
    Borisov-Arena

    Referee: Stetsurin S.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slutsk
    Slutsk
    (Slutsk)


    Дублеры

    BATE — Slutsk

    2 : 0

  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 10

    01 june 2019, 19:00
    Tsentralnyi (Gomel)

    Gomel
    Gomel
    (Gomel)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 11

    16 june 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Shakhtyor
    Shakhtyor
    (Soligorsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 12

    22 june 2019
    Minsk. FC Minsk Stadium

    Isloch
    Isloch
    (Minsk District)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 Shakhtyor 9 21
2 8 20
3 Isloch 8 18
4 BATE 8 18
5 Torpedo-BelAZ 9 17
6 Neman 8 13
7 Vitebsk 9 13
8 Dinamo Mn 8 13
9 Slaviya 8 10
10 Gorodeya 8 8
11 Gomel 8 6
12 Slutsk 8 6
13 Dnyapro 8 6
14 Energetik-BGU 9 6
15 Minsk 8 5
16 Torpedo Mn 8 4
Full table