Reserves

Marozau
Yauheni

Date of birth: 17.04.1995
Place of birth: Vitebsk
Citizenship: Belarus
Position: Defender
Rank:
Number:
Debut in BATE First Team: 18.07.2015
First football school: SDUSHOR Komsomolets
First coach: Oleg Litvin
Height: 183
Weight: 70

No content found

No content found

No content found

No content found

No content found

Season by season statistics | All tournaments
Season Pld Min Capt. FM OFF ON B W D L G PS PNS Assists YC 2YC RC GC CS PAG PS
2012 7 304 - 2 1 4 4 1 1 5 - - - - - - - - - - -
2013 6 251 - 1 2 3 7 4 1 1 - - - - - - - - - - -
2014 31 2010 - 15 5 11 - 16 7 8 1 - - 1 4 - - - - - -
2015 25 2064 10 12 12 1 - 16 7 2 3 - - 2 6 - - - - - -
2015/16 1 90 - 1 - - - - - 1 - - - - - - - - - - -
Total 70 4719 10 31 20 19 11 37 16 17 4 - - 3 10 - - - - - -
  • LAST MATCH

    Belarusian Championship
    Matchday 15

    13 july 2019, 20:45
    Borisov-Arena

    Referee: Shcherbakov D.

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    4:1 Torpedo-BelAZ
    Torpedo-BelAZ
    (Zhodino)
     

    Дублеры

    BATE — Torpedo-BelAZ

    2 : 1

  • Next Match

    UEFA Champions League
    1st Qualifying Round

    17 july 2019, 21:00
    Gliwice. Stadion Miejski

    Referee: Munukka A.

    Piast
    Piast
    (Gliwice)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)
  • UPCOMING FIXTURES

    Belarusian Championship
    Matchday 17

    10 august 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Energetik-BGU
    Energetik-BGU
    (Minsk)

    Belarusian Championship
    Matchday 18

    17 august 2019
    Brestski Sports Complex (Brest)

    Dinamo Br
    Dinamo Br
    (Brest)
    VS BATE
    BATE
    (Borisov)

    Belarusian Championship
    Matchday 19

    24 august 2019
    Borisov-Arena

    BATE
    BATE
    (Borisov)
    VS Slaviya
    Slaviya
    (Mozyr)

Belarusian Champ.

Team Pld Pts
1 BATE 15 37
2 Dynamo Br 15 36
3 Shakhtyor 14 31
4 Dinamo Mn 15 28
5 Torpedo-BelAZ 15 27
6 Isloch 15 26
7 Gorodeya 14 20
8 Neman 15 20
9 Slaviya 14 18
10 Vitebsk 14 16
11 Slutsk 15 14
12 Energetik-BGU 15 14
13 Minsk 15 13
14 Gomel 15 12
15 Dnyapro 15 10
16 Torpedo Mn 15 6
Full table